A Kijárat Kiadó gondozásában megjelent “A szöveg kijáratai”. Tanulmányok Roland Barthes-ról című könyvről Baráth Tibor írt kritikát a Tiszatáj oldalán.
Roland Barthes a strukturalizmus és a posztstrukturalizmus irányzatának gondolkodója, aki munkásságát a szemiotika diszciplínájával érintkezésben építette fel.
Gazdag és szerteágazó életművének reprezentatív bemutatása embert próbáló feladat, ám A szöveg kijáratai című tanulmánykötet két szerkesztője, Ádám Anikó és Radvánszky Anikó, illetve a (velük együtt) huszonkét tanulmányíró eredménye sikeresnek mondható. Átfogó igényű, interdiszciplináris kötetük Roland Barthes „textuális”, „szemiológiai” és „morális” korszakait lefedve tárgyalja a francia filozófus, irodalomelméleti gondolkodó legjelentősebb és kevésbé emlegetett műveit, téziseit. A két szerkesztő az alábbi módon határozta meg a kötet célkitűzését: „arra a kérdésre kerestük a választ, hogy az életmű egészének […] problémafelvetései, valamint plurális és az ellentmondásosságot is felvállaló írásmódja miként hasznosítható a szövegekkel kapcsolatos munkánkban, milyen módon határozza meg mai irodalomképünket és irodalomesztétikánkat”. A szöveg kijáratai lépést tartva és termékeny viszonyt kialakítva a nemzetközi Barthes-kutatás eredményeivel alkalmat szolgáltat arra, hogy a francia gondolkodóról kialakult képet az aktuális információk és új megközelítésmódok tükrében árnyalni tudjuk, egyúttal kulcsot kapunk az életmű kardinális fogalmainak, alapvetéseinek megértéséhez.