A 444.hu könyves bogja foglalkozik új kiadványunkkal, Bruno Latour Hibrid gondolkodás című kötetével.
A 74 éves Latourt szokás Franciaország leghíresebb és leginkább félreértett filozófusának is nevezni, az elmúlt évtizedek nyugati gondolkodásának egyik messze legnagyobb hatású szerzője. 2013-ban elnyerte a bölcsésztudomány Nobeljének nevezett Holberg-díjat, végeláthatatlan mennyiségben hivatkozzák és gondolják tovább munkáit, és gyakran visszatérő vélemény, hogy (a magyar fordításban még mindig nem létező) Donna Haraway mellett ő a másik gondolkodó, aki eszközt tudott adni a kezünkbe, hogy leírjuk az antropocén világot. Miközben még az sem teljesen világos, hogy mi az a tudományterület, melyet képvisel: szokás filozófus mellett szociológusnak, tudománytörténésznek és antropológusnak is nevezni.
Jelentőségéhez képest eddig szinte semmit nem lehetett tőle olvasni magyarul: egyik legismertebb könyve, a Sohasem voltunk modernek fordítása ugyan 1999-ben megjelent, de ez mára gyakorlatilag beszerezhetetlen, nagy ritkán bukkan fel egy-egy példány valamelyik online antikváriumban több tízezer forintos árakon. Idén ősszel viszont végre megváltozott a helyzet: a Kijárat Kiadó Hibrid gondolkodás címmel adta ki Latour tizenkét fontosabb szövegét, Keresztes Balázs és Kun János Róbert fordításában.
A Hibrid gondolkodás válogatása Latour több évtizedes gondolkodói pályáját követi végig, a kezdeti, a tudomány működését boncolgató írásaitól egészen az újabb, ökológiai kérdéseket érintő tanulmányokig. És a szövegek alapvetően a francia tudományfilozófia hagyományaihoz kapcsolódnak, de Latour nagyon jó szerző, sztorizgatva, sok példát beemelve ír, ezért a tanulmányok többsége tényleg könnyedén befogadható, nem szükséges jól ismerni hozzá ezt a hagyományt.
Címlapkép: Joel Saget/AFP